Menu

Международный научный симпозиум

Научный симпозиум в рамках проекта "Территории хореографии - Восточное партнерство"

Минск, Киев, Тбилиси, Баку, Люблин,  2016

Проект подразумевает работу международной группы над публикацией сборника научных статей, посвященных новым формам танца в Центральной и Восточной Европе в историческом, эстетическом и социально-политическом контекстах.

С польской стороны координацию и редактирование публикации осуществляют: Ядвига Грабовска (Маевска) (Ягеллонский университет, Краков) и Гжегож Кондрасюк (Университет им. Марии Склодовской-Кюри, Люблин).

С украинской стороны для участия в симпозиуме приглашены: Антон Овчинников, Лариса Венедиктова, Марьяна Матвийчук, Александр Маншилин, Алёна Шабалина, Виктор Рубан, Марина Лымарь. Организаторы готовы рассматривать заявки от других украинских специалистов, которые заинтересованы участвовать в данном проекте. Дополнительную информацию можно получить по электронной почте (zelyonkafest(at)gmail.com)

Возможна ли (и нужна ли?) общая история танца в Центральной и Восточной Европе? Предметом симпозиума является изучение возможности описания "территорий хореографии Центральной и Восточной Европы", во временных рамках от момента зарождения современного танца в начале ХХ века до сегодняшнего дня.  История современного танца рассматривается здесь в широком историческом, эстетическом, социально-политическом контексте, во взаимодействии с другими видами искусства и видами танца – в частности  социальным, национальным, эстрадным танцем.

 Учасники симпозіуму з української сторони:

Лариса Венедіктова

Лариса – митець, куратор, хореограф, режисер, дослідник. Вона вивчала балет, contemporary dance, contact improvisation, Butoh в Росії, Греції, Німеччині, Америці, Естонії, Словаччині, Польші.
Викладачі: Donna Faye Burchfield (US), Steve Paxton (US), David Zambrano (NL), Lisa Nelson (US), Daniel Lepkoff (US), Diter Bauman (DE), Tomas McManus (DE), Tadashi Endo (J/ DE), Douglas Dunn (US), Andrej Andrianov (RU), Miguel Gutierrez (US), Eva Karczag (NL), Min Tanaka (J), та інші.

2001 року отримала грант для стажування з різних танцювальних техник та з імпровизації\композиції в American Dance Festival (US) та в Polli Talu Art Center (Estonia). Викладала contemporary dance (1997-2004) в Міжнародному Слов’янському Университеті, проводила майстер-класи з (contact) improvisation, танцювальних техник, композиції та перформансу професійним танцівникам та акторам, а також аматорам в різних містах України.

З 2002 року Лариса працювала як хореограф в драматичних театрах України та Росії.

Протягом 2003-05 років вона працювала як перформер в школі «ДО танца» (при Театрі «Школа драматического искусства», Москва) хореограф – Мін Танака (Японія). 

З 2000 року працює як перформер та хореограф в TanzLaboratorium Company (Київ). TanzLaboratorium працювали на резиденціях у Національному центрі театрального мистецтва ім.. Леся Курбаса (Київ) протягом 2006-10 рр. та з 2013 р., у Schloss Broellin (Німеччина) 2007-го, у Burdag Foundation Poland 2011-го, у Atelier ReAl  (Лісабон, Португалія) 2012-го та ін. Вони брали участь у фестивалях Underground Theatre Festival (Арад, Румунія) 2008/2009, Dni Sztuki Wspolczesnej (Білосток, Польща) 2010, New Baltic Dance (Вільнюс, Литва) 2014, Tanzzeitfestival (Вінтертур, Швейцарія) 2014 та ін.

Лариса займалася також журналістською діяльністю. Вона видавала часопис «Світ Мистецтва» (1999 -2001).

2011-го р. Лариса організувала у Києві мистецький освітній проект «Перформативність».

З 2013 р. вона працює дослідником у Центрі ім. Леся Курбаса.

Олександр Маншилін

Викладач, хореограф, танцювальний критик. Вивчав класичний, народний, джазовий, сучасний танець в Україні та Франції. Вчителі: Юрій Цибульський (Україна), Анджей Глеговскі (Франція/Польща), Флореан Бліц (Франція), Сергій Бондур (Україна), Аніко Рехвіашвілі (Україна), Стефан Лорас (Франція), Александра Лімон (Франція), Ольга Прихудайлова (Росія), Фрей Фауст (Німеччина/США), Ніта 

Літтл (США), Брентон Ченг (США) та інші. Вивчав історію театру та театральну критику у Київському національному університеті театру, кіно і телебачення ім. І. К. Карпенка-Карого. 2006-2008 рр. стажувався у Міжднародній академії танцю (Париж).

З 2001 по 2011 рр. працював артистом у театрах танцю «Сузір’я Аніко» та «Київ модерн-балет».

З 2011 р. викладає танцювальні техніки та історію сучасного танцю в Університеті культури і мистецтв та Університеті ім. І. К. Карпенка-Карого.

З 2012 р. працює хореографом у драматичних театрах Ураїни.

Автор текстів для журналу «Просценіум» та інших мистецтвознавчих видань, журналу «Танець в Україні та світі», книги Є. Васеніної «Сучасний танець на пострадянському просторі».

Член Мобільної академії критики танцю (проект Ядвіги Маєвської).

Учасник команди організаторів Zelyonka Fest.

Антон Овчинніков

Хореограф, викладач, організатор Zelyonka Fest. Закінчив Київський національний університет культури і мистецтв за спеціальностями «режисура масових свят»(2003) та «сучасна хореографія»(2006); Санкт Петербурзький інститут додаткової освіти за спеціальністю «хореограф сучасного танцю».

2008 р. заснував театр танцю «Black O!Range», з яким протягом 5 років створив 12 вистав.Театр брав участь у фестивалях «Рампа Москви», «Міжнародний фестиваль сучасної хореографії – IFMC»(Вітебськ, Білорусь), «Чотири елементи» (Москва).

2009 – 2012 рр. — співзасновник та художній керівник школи сучасного танцю «Black O!Range Dance Studio». З 2006 по 2008 та з 2012 по 2016 роки викладав техніки сучасного танцю та композицію на кафедрі сучасної хореографії Університету культури та мистецтв. У 2012 та 2014 роках  проводив майстер-класи та читав лекції в рамках Міжнародного фестивалю сучасних танцювальних театрів у Любліні (Польща).

У 2010 р. заснував Фестиваль сучасного танцтеатру «Zelyonka Fest».

У 2014 р. організував Міжнародні резиденції (зимову та літню) для хореографів сучасного танцю.  Того ж року організував та провів стенди України в рамках Міжнародного фестивалю театрів сучасного танцю в Любліні (2014) та на Міжнародній Ярмарці сучасного танцю Tanzmesse Dusseldorf  (Німеччина).

Аліна Підлипська

Кандидат мистецтвознавства, доцент, професор кафедри мистецтвознавства, заступник декана факультету мастерської підготовки. Закінчила кафедру народної хореографії Київського національного університету культури і мистецтв (2001 р.). Захистила кандидатську дисертацію «Народна хореографічна культура кримських татар ХІХ – першої половини ХХ століття (до 1941 року) у Криму» (2005 р.). Автор понад 50 наукових публікацій з проблем розвитку хореографічного мистецтва та хореопедагогіки в Україні та світі. Організатор щорічних всеукраїнських науково-практичних конференцій, що проводяться на факультеті хореографічного мистецтва Київського національного університету культури і мистецтв.

Олександр Чепалов

Доктор мистецтвознавства, професор Харківської державної академії культури, керівник літературної частини Харківського Національного академічного театру опери та балету ім. М. Лисенка (з 1973 р.). Автор чотирьох книг, кількох лібрето для музичного театру та п’єс, поставлених на професійній сцені. Ініціював  випуск та з  2011 р. є головним редактором часопису «Танець в Україні і світі».

Закінчив Харківське музичне училище в 1970 р. за хормейстерським фахом, Ленінградський інститут театру, музики і кіно (нині СПГАТИ) в 1980 р. Кандидат мистецтвознавства (1987), доцент (1992), доктор мистецтвознавства (2008), професор (2010)

З 1988 р. працює в Харківській державній академії культури. За цей час викладав такі дисципліни: «Основи драматургії», «Сценарна майстерність», «Історія світового театру», «Історія режисури»,  «Сучасні проблеми світового та вітчизняного мистецтва», «Хореографічну критику». Вперше у вузівській практиці впровадив у навчальний процес авторські курси: «Основи хореології», 

«Створення та читання режисерських партитур», «Режисерські системи ХХ століття.

         Учасник численних наукових конференцій  та автор близько 300 наукових робіт, надрукованих у фахових виданнях України, Росії, США, Німеччини, Італії, Болгарії, Угорщини, Вірменії, Грузії.  Член Національних спілок театральних діячів і журналістів України (НСТДУ) та Всесвітньої Ради танцю при ЮНЕСКО (CID). 

Олена Шабаліна

завідувач кафедри сучасної хореографії Харківської державної академії культури, доцент, кандидат мистецтвознавства, президент громадської організації «Експериментальний танець в Україні та світі», член правління громадської організації «Тьюторська асоціація України». Автор та керівник Міжнародного конкурсу сучасного танцю «Золото осені 2000-2012».

До наукових інтересів відносяться питання теорії та практики розвитку сучасної хореографії в Україні, проблеми професійної підготовки сучасного хореографа, питання хореології, новітні засоби навчання в мистецькій освіті. Педагогічний та творчий досвід роботи  висвітлено в 17 публікаціях фахових журналів («Культура України», «Проблеми сучасності: культура, мистецтво, педагогіка», «Розвиток інноваційних процесів у навчально-виховних закладах», «Психолого-педагогічні проблеми розвитку сучасних освітніх технологій», «Підготовка творчої особистості у мистецьких вищих навчальних закладах», «Методичні особливості формування професійних якостей студентів»), 7 публікаціях профільного журналу «Танец в Украине и мире», апробовано в роботі 20 Всеукраїнських й Міжнародних науково-практичних конференціях (Київ, Харків, Полтава, Львів, Херсон, Рівно, Луганськ, Москва, Новосибірськ, Ялта). Олена є постійним членом складу журі Всеукраїнських й Міжнародних конкурсів сучасного танцю, виховала переможців Міжнародних та Всеукраїнських конкурсів (Дьйор/Угорщина, Бенідорм/Іспанія, Москва/Росія, Керч, Севастополь Євпаторія Київ, Харків, Івано-Франківськ, Суми, Кривий ріг, Луганськ).